Gyakran olvasgatom az egyik közösségi oldalon a Zsaruellátó című oldalt. A nevével ellentétben nem csupán a zsarukkal kapcsolatos hírek jelennek meg, hanem lényegében a rendvédelmi dolgozókkal, az egyes rendvédelmi szervek működésével kapcsolatos tényszerű, de leggyakrabban kritikus bejegyzések olvashatók itt. Megjegyzem, hogy azért is kedvelem ezt az oldalt, mert az ott megjelenő olvasnivaló mindig igen valóságszagú és jól érezhetően a valóságot írja le.
Ezen az oldalon a választásokat megelőzően nagyon nagy volt a várakozás. Jól érzékelhető volt, hogy a rendvédelmisek őszintén remélték, hogy egy változás fog bekövetkezni a rendvédelmi szervezetek életében. És erre a változásra még akkor is nagyon vágytak, amikor az Orbán-kormány 6 havi fegyverpénzzel igyekezett megvásárolni őket - sikertelenül. Ami viszont feltűnő volt, hogy szinte minden bejegyzésnél ott volt az a mondat, hogy : "ha leközlitek a levelemet, akkor kérlek, hogy azt név nélkül tegyétek".
Mire lehetett ebből következtetni. Arra, hogy félnek. Félnek attól, hogy ha valakik "ott fenn" olvassák a sokszor maró kritikát tartalmazó írásokat, akkor lesz következménye. Nagyon kellemetlen következménye. Ugyanis ebben a közegben - és ezt tudni kell ahhoz, hogy megértse egy civil is, hogy mit miért tesznek így - nincs helye kritikának. A rendvédelemben nem szabad a civil gondolkodásnak megfelelő, normális munkahelyre gondolni. Mondjuk a civil szférában sem nagyon szeretik a vezetők, ha valaki kritikai észrevételt fogalmaz meg, de a rendvédelemben ez kész öngyilkosság. Simán kirúgják az illetőt még olyan áron is, hogy ha esetleg munkaügyi perben marasztalják a szervezetet.
Szóval a rendvédelem felfogása szerint, aki magasabb beosztásban van, annak van igaza. A parancsnok mindig tökéletes. Akkor is ha nem az. Parancsok vannak, amelyeket teljesíteni kell, még akkor is, ha esetleg nem tud a végrehajtó annak tartalmával azonosulni. Majd ha végrehajtotta, akkor ha van mersze, akkor reklamálhat. Már ha lesz olyan kompetens magasabb vezető, aki kíváncsi is a reklamáló véleményére.
A rendvédelemben dolgozó állomány azt remélte a TISZA kormány megalakulásával, hogy ettől a félelemtől megszabadulhat, egyetemben az alkalmatlan vezetőktől. Normál körülmények között azt hihetnénk, hogy a rendőr azért van, hogy rendet tartson a települések közbiztonságában,nyomozzon, derítsen fel bűncselekményeket és állítsa bíróság elé az elkövetőket. A büntetés-végrehajtásiakról meg azt gondolhatnánk, hogy az a dolguk, hogy a sok börtönben élő bűnözőt őrizze és próbálja meg - nyilván csak azokat, akik erre nyitottak - visszavezetni a társadalomba, hogy a későbbiekben tisztességes életet tudjanak élni. A katasztrófavédők meg azokban a nem várt esetekben segítenek, amikor olyan veszélybe kerül az életünk, amiből egyszerű ember nem tud kilábalni. Ezt gondoljuk a munkájukról - általában.
Na de mi a valóság. Az előbbiek nyilvánvalóan helytálló feltételezések némi pontosítással. Miután minden rendvédelmi szervezetben vannak olyan jó barátaim, akiknek a véleményére adok és meg vagyok győződve az őszinteségükről, ezért bizton merem állítani azt, amit ők: adminisztrálnak. Nem keveset, sokat. Táblázatokat, jelentéseket. Rengeteget. Sokszor ugyanolyan adattartalommal, csak eltérő struktúrával. És persze ezeket nem egy személynek, hanem különböző személyeknek küldözgetik, amiből ép ésszel csak arra tudok következtetni, hogy ez a rendszer bizony egyáltalán nem hatékony.
Amikor az arányokról kérdeztem őket, volt, aki azt mondta, hogy fele-fele arányban van tényleges munka és adminisztráció, de a legoptimistább vélemény szerint is 60-40 százalék a tényleges munka és firkálás aránya. Joggal merül fel a kérdés, hogy miért? A megdöbbentő az, hogy erre is tudják az egyszerű beosztottak is a választ.
Amit elmeséltek az az, hogy valamennyi rendvédelmi szervezetnél kialakítottak egy olyan vízfejet, amit országos parancsnokságnak neveznek. Nos, ennek a szervezetnek az lenne a feladata, hogy a regionális, illetve helyi szintű szervek tevékenységét összehangolják, koordinálják, segítő kezet nyújtsanak a hatékonyabb feladatellátáshoz. De a valóságban ezek az országos csúcsszervek azok, amelyekbe sikerült jó pénzért összegyűjteni azokat az elvileg rendvédelmiseket, akik nem szeretnek dolgozni, vagy úgy érzik, hogy vezetői képességeik az egeket verik és meg kell mutatniuk mindenkinek, hogy mi tudnak elérni a többiek hátán felkapaszkodva, őket lenyomva. Sok fölösleges beosztás, alibi feladatok - azt mondják, hogy ezek jellemzik a rendvédelem magasabb szintjeit.
Mi következik ebből. Egyrészt az, hogy már az irányító szerv olyan fölösleges terhet ró rájuk, ami zömében értelmetlen. Mindent mérni akarnak, számokká akarják alakítani ha lehet, ha nem. De összességében a lényeg nem az, hogy a számok mögött legyen tényleges teljesítmény, hanem, hogy a számok megfeleljenek az elvárásoknak. Szóval egy nagy kamu az egész.
Ennél sokkal komolyabb problémának látják a parancsnoki állomány alkalmatlanságát. A kapitányságokon, börtönökben már eleve csak olyanok jöhettek szóba bármilyen vezetői beosztásba, akik szolgai módon teljesítik a felettes bármilyen eszetlen parancsát. Ezek a parancsnoknak nevezett, de vezetői képességekkel nyomokban sem rendelkező személyek azok, akik basáskodnak az állományon. Nem könnyítik, hanem még inkább nehezítik az amúgy sem stresszmentes szolgálatellátást. Sokszor már a bűncselekmény határát súrolják, ahogyan viselkednek, bánnak a beosztottakkal. De ha valaki emiatt szólni mer, akkor már másnapra nincs is munkahelye. Mert ez ma a trend a rendvédelemben. A szakszervezeti vezetők meg egyszerű bábuk, bólogatók, akik igyekeznek jó színben feltűnni az állomány szemében és a magasabb vezetők előtt is. Kellemes beosztásuk van, amitől konfrontáció miatt nem szívesen válnának meg.
És mi ennek az egész panaszáradatnak a lényege: az, hogy végre tényleg valaki számára legyenek fontosak a végrehajtók is. Legyen valaki, akit érdekelnek a munkakörülmények, az értelmetlen feladatok sora, akik megértik, hogy mi folyik az egyes rendvédelmi szerveknél. És ha mindennel tisztában van, akkor hatékonyan akar tenni az anomáliák ellen. Pillanatnyilag viszont a kizsigerelt rendvédelmisek még tűrnek egy kicsit, hogy a belügyi vezetés végre mikor veszi a fáradságot, hogy az embertelen vezetőket leváltsa, a fölösleges aktatologatást, meg táblázatgyártást megállítsa és odafigyeljen, hogy a még meglévő állomány maradjon is meg. Mert lassan már elérnek oda, hogy inkább bármi, csak ne a rendvédelem.
Ami viszont a lényeg, hogy állítják, hogy nincs és nem is lesz rendszerváltás ezen a területen. Mert tulajdonképpen itt is érvényes maradt a kéz kezet mos elv.